2011. augusztus 15., hétfő

RPM

Leütöttem az ebayen egy korai "silver button" Porsche 914 fordulatszámmérőt. 4 hengeres autóból való, így átkalibrálással nem kell foglalkozni. Pont akkora, mint a gyári km óra, egy alapos átnézés/felújítás után beépíthető.


Just won this "silver button" tachometer on ebay from a Porsche 914/4 (4 cyl)meaning there is no need of recalibration. Will match perfectly in place of the original speedo, has to be reconditioned first.
 
 

2011. augusztus 10., szerda

Futómű: 1302 VS 1303

 
Mindkét típus első futóműve McPherson rendszerű, de némileg eltér. Valójában a '71-73 közepéig gyártott és a '74-79-ig gyártott autók futóművében van különbség, de elég kevés 1303 készült '73 közepéig, úgyhogy azokat egy kalap alá szokták venni az 1302-kel, egyszerűbb így a megkülönböztetés.
 

Az eltérés a gátló és tengelycsonk kapcsolódásában érhető tetten, a korábbi modellnél 3 csavarral, a későbbinél a VW Golfhoz hasonlóan 2 csavarral oldották meg a mérnökök. Mások a gömbfejek és a lengőkarok is, a köztudatban "vas" (1302), illetve "lemez" (1303) lengőkarosként is szerepelnek.


Standard állapotban nem érezhető nagy különbség, de  a jövőbeni felhasználási módtól függően lehet preferáltabb egyik-másik:
 
3 csavaros:
 
+ 8cm-nél nagyobb mértékben is ültethető
+ kapható hozzá "bump steer kit" (kerékösszetartás nem kívánatos változása fel és le mozgásnál)
+ valamivel keskenyebb nyomtáv (széles felni könnyeben fér el gyári sárvédő alá)
 
2 csavaros:
 
+ Porsche alkatrészekkel kompatibilis (944 tengelycsonk és onnan kifelé)
+ Állítható kerékdőlés
+ Fogasléces kormányművel is gyártották (évjárat függő)
+ Erősebb kormányvisszatérítő erő
 

2011. augusztus 7., vasárnap

Evolúció: 1300-1302-1303

VW 1300: hosszú orr, sík szélvédő

1970-ben új korszak kezdődött a VW-nél az 1302-es bogár bemutatkozásával. Az autó legnagyobb vívmánya a McPherson-típusú első futómű, melynek létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, hogy napjaink autóiban is ez található. A gólyalábas szisztéma eredményeként a fordulókör 5,5m-ről 4,8-ra csökkent, a csomagtér közel a duplájára nőtt, és jelentősen javult az első-hátsó tengelyek terhelés elosztása. A stabilitásra jó hatással volt a 20mm-rel megnövelt tengelytáv, és a 69mm-rel szélesebb első nyomtáv!

Múlt és jelen egy korabeli reklámon:

 
A futóműben eszközölt változtatások miatt az A oszloptól előre minden karosszéria elem alakja megváltozott, de egyelőre maradt a sík szélvédő és műszerfal. Az 1302-es külső méreteiben is nőtt, 50mm-rel hosszabb és 35mm-vel szélesebb elődjénél. Szükséges rosszként a gépkocsi súlya 820 kg helyett 870 kg-ra nőtt, ami százalékban mérve jelentős.

Rövidebb orr, sík szélvédővel:
 

A tiszavirág életű 1302-t hamaosan új modell váltotta, az 1303, melyet az USA-ban alkalmazott biztonsági rendszabályok hívtak életre. A jelentős exportvolumen megkövetelte a VW-től, hogy alkalmazkodjon a szabályozásokhoz, így ismét fejleszteni kényszerültek. A munkálatok eredménye a panoráma szélvédő - az 1303 védjegye -, mely 42%-kal nagyobb a réginél, így a vezető feje távolabb került az üvegtől. Az ívelt szélvédő rövidebb csomagtér tetőt eredményezett, ezzel az 1302-es fedele egyedivé vált. A szélvédő áttervezése nyomán gyökeresen megválozott a műszefal, mely műanyag burkolatot kapott. Élményautóra vágyó ember szemével az 1974-es év hozott érdemi változást, innentől fogasléces kormányművel szereltek minden 1303-at, mely jelentősen javított a kormányzás precízségén. 1975 júniusában álltak le a Sedanok gyártásával, a Cabriot 1980-ig folytatták. Az 1303-as önsúlya további 20kg-mal gyarapodott. Az 1302/03 modelleket domborúbb csomagtérfedelük miatt "buflák orrúnak" csúfolják.

Jól látszik az íves szélvédő:

 
Egy nyitott csomagtartó láttán azonnal kiderül mivel van dolgunk: az 1300-as modelleknél álló, az 1302/03-nál már fekvő pótkereket találni - ha találni.


 
 

2011. augusztus 5., péntek

VW 1300 - Első futómű tuning / Vol 3.

 
LEVEL 3
 
Ha megvan a lottóötös, akkor itt jó helye lesz. Totális elmebaj, a csúcsok csúcsa, és még válogatni is lehet a gyártók között. A keresztlengőkaros futómű test egy az egyben csereszabatos a gyári híddal és (megfelelő hátsó futóművel kombinálva) 1G-t meghaladó kanyarokra képes a Mendeola tesztautója.
 

 
Elérhetőbb árban mozog a Red9Design hasonló terméke:
 


 
A legdrágább játékos az Eyeball-Engineering szettje:
 





2011. augusztus 4., csütörtök

VW 1300 - Első futómű tuning / Vol 2.

LEVEL 2

Spirálrugó - ez a következő lépcső. Valahogy el kell érni, hogy a kerekek függetlenül mozogjanak és szabadon lehessen magasságot/rugóerőt állítani. A hídban lévő gyári rugóköteg kiváltható egy sima - erre a célra készített - rúddal (amit az air ride futóműnél is használnak), mondjuk az Airkewld kínálatából. A száműzött rugóköteg szerepét a gátlók köré épített rugók (coilover, gewinde) veszik át, melyek lehetővé teszik a fokozatmentes magasságállítást és ízlés szerinti rugóerő választást is. 
 
 
 Kellő tapasztalattal rendelkező cégek (Kárászy, Protech) bármit le tudnak gyártani, de elég rögös út ez, ha nincs meg pontoan minden adat. A rugóerőt a konkrét autó súlyához és felhasználási módjához kell megtervezni, és nem biztos, hogy tartanak elég kis átmérőjű rugót, ami elfér a lengőkar és  gátló között - én itt véreztem el. Aki biztosra szeretne menni, válogasson inkább a kész termékek közül:
 
A Red9Design, a Remmele és az MBT is kínál plug&play kitteket:




Gyakori kritika, hogy a hídtestet eredetileg nem erre tervezték, megerősítés nélkül eltörhet. Érdekes, hogy a Red9 és a Remmele sehol nem tér ki erre a dologra, viszont az MBT képein jól látszik miről van szó. Minden tuning alapja a tökéletes állapot, érdemes tehát beruházni egy új hídra, mielőtt valaki nekifog az átalakításnak.


 
A fenti képen látható nyalánkság, a fogasléces kormánymű önmagában megérne egy misét, de semmit nem tudtam kideríteni róla. Az általam ismert egytlen sorozatgyártású szett zömében VW Polo alkatrészekből készült, de már nem elérhető a Classic-centrm weboldalán.
 
 

2011. augusztus 3., szerda

VW 1300 - Első futómű tuning / Vol 1.

A GL a sebességről és kezelhetőségről szól. Ezen az úton indultam el az ex-autómmal is, ezért alaposan utána néztem mi hozható ki egy gömbfejes futóműből.
 

A "szekérfutóműnek" csúfolt konstrukció egyszerű, megbízható és meglepően tartós. Két ponton viszont alul marad a McPhersonnal szemben: nem teljesen független a kerekek mozgása és közel 70mm-rel szűkebb az első nyomtáv. Kisebb-nagyobb átalakításokkal lehet jót csinálni belőle, de nem árt tisztában lenni a korlátaival. Itthon még gyerekcipőben jár a dolog, ezért főként külföldi oldalakat olvasgatok, ahol alap a normális állapotú futómű és gumi.

LEVEL 1

Ültetés: A súlypont közelebb kerül az aszfalthoz, javul a kezelhetőség. Léteznek állítható magasságú hidak, de utólag beépíthető maggal és/vagy ültetett tengelycsonkkal is elérhető a kívánt állapot. Ültetőmag használatakor a hasmagasság egyenes arányban csökken a rugózás komfortjával. Az eleve könnyű bogár elejére mindez csak egy ideig van jó hatással, aztán elkezdi túrni az orrát kanyarokban és elpattog az útról. Ültetőcsonkkal mindez elkerülhető, optimálisabb a kormányöszekötők helyzete, marad az erredeti gátlóút komfort. Árnyoldala, hogy a hídtest túl közel kerül az úttesthez, ami - Magyarisztán útjain - okozhat kellemetlenséget (összeakadtam egy kibillentett csatornafedéllel). Az ültetőmag és csonk együttes használata a legjobb megoldás, de mértékkel ültetőknek (pl. 17" felnivel) elég csak a mag. 
 
 
Rövidebb gátlók: Sokan már ezt kihagyják, vagy nem megfelelően közelítik meg. Ültetéskor a gyári hosszúságú gátló nem a normális tartományban dolgozik, szélsőséges esetben össze is ül. Kelleténél hosszabb gátlóval az autó eleje kő kemény, kopog, elpattog, lényegében irányíthatatlan. Olcsósága miatt kedvelt fogás a Trabant gátlók beszerelése, nem hittem benne, nem próbálkoztam vele. Számomra a Kárászy cég által egyedileg gyártott gátlók jelentették a megoldást, melyekkel feszes, de élhető maradt a gép. Emlékeim szerint 30.000 Ft körül fizettem a párért, azt bőven megérte.
 
 
Futómű kitámasztó: A CSP-től kezdve a Remmele-ig minden nevesebb, tuninggal foglalkozó cég palettáján megtalálható termék. Az ötlet és a kivitelezés sincs túlbonyolítva: két vas (vagy aluminium) darabbal az alvázhoz támaszkodnak a hídtest szélei, így merevebbé, direktebbé válik az autó eleje. "Szákemberek" zártszelvény behegesztésével operálnak, ami nehéz, csúnya és nem oldható. Andris ezüst bogarán felbuzdulva beszereztem egy párat, de a 2" keskenyített híd miatt öngól lett belőle, mert a felfogatási része pont egyvonalba esik a híd szélével.

  
Excentrikus állító csavar: az "eccentric camber adjuster" néven futó pár eurós/dolláros alkatrész lehetővé teszi az ültetés során elmászott geometria korrigálását, nulla, vagy negatív kerékdőlés beállítást, ami jótékonyan hat a tapadásra kanyarodás/fékezés közben. Ez lett volna a következő lépés a FLY-on, ha marad nálam.
 

Támasztó ék: "Caster shim", egy távtartó, melyet az alsó gerenda és az alvázfej közé kell tenni. Megdönti a futóművet, így kompenzálva az ültetést megsínylő geometriát. Tudtommal egy méretben létezik, de ültetéstől függően többet is fel lehet használni. Javítja az egyenesfutást, ami nagyobb sebességnél örvendetes. Autocrossra, szlalomra pont emiatt nem használják, de utcára népszerű. Negatívum a nagyobb kormányerő és érzéketlenebb kormányzás.

  
Urethán: A hídtestben a lengőkar és hídtest találkozásánál lévő perselyeket lehet keményebbre cserélni. Az uerthán intenzívebb igénybevétel esetén is állja a sarat, pontosabb, kiszámíthatóbb viselkedést biztosít, cserében elvesz a komfortból. Inkább a McPherson/hátsó futóműnél van szerepe.


Lengőkar megerősítése: Off-road és pályaversenyzők körében használt megoldás, utcára felesleges. A lengőkarok deformálódását akadályozza meg az alábbi módon felhegesztett U-profilú vaslap:

  
Stabilizátor: Dinamikus autózáshoz biztosan kell, de a megfelelő méret kiválasztása nem egyszerű feladat, szorosan összefügg a futómű többi elemével, leginkább a hátsó tengelyen használt stabilizátor méretével. A kezelhetőség szubjektív szempont, egyesek az alulkormányzottságnak, mások a túlkormányzottságnak örülnek (utóbbiak általában a versenyzők körében keresendők). A kiszámíthatóbb viselkedést szem előtt tartva (inkább az orrát kezdje tolni) általában előbbi a cél, melyhez elől biztosan nagyobb méretű stabilizátorra van szükség, mint hátul. Innentől csak próbálgatva lehet megtalálni a megfelelő beállítást, először az első, majd a hátsó stabiliztátor méretét kell növelni. Gyárilag 15mmvastag az első rúd, ezért a tuning cégek kínálatában általában 16, 18, 20, és 22mm-es darabokat találni, utóbbit kimondottan versenyzésre ajánlják.

Durván ültetett autókhoz az ausztrál Whiteline cég "Over The Top Style" szettjével kínál megoldást: a híd elé helyezett stabilizátort egy oldható kötéssel rögzíti a lengőkar belsejéhez, így nem vesz el a hasmagasságból.
 
 
A  fenti stabrúdon lévő lyukak további finomhangolást tesznek lehetővé: a stabilizátor előfeszítésével a feszesség igény szerint változtatható (a képen a leglazább beállítás látszik).

A stabilizátor rögzítése sem mindegy. A viseletes gumi bakok helyettesíthetők urethánnal (lenti ábra), vagy a fenti képhez hasonló megoldással, melyek egyben állíthatóságot is biztosítanak.

  
Az utolsó ábra szemlélteti, hogyan növelhető a felfogatási pontok száma ("A" - gyári pontok, "B" - extra rögzítési pontok), mely szintén hatással van adott rúd keménységére. Érdemes lehet ezzel kezdeni.


A keskeny híd ezen a területen is hátrányt jelent, mert sokkal kevesebb termékből lehet válogatni, mivel a nyomtáv keskenyítése eleve ellentmond a kanyarsebességnek (a Whiteline-féle megoldás kis átalakítással használható). Komolyabban versenyezők szélesítik a hidat a megfelelő nyomtáv elérése érdekében, ami általában magával vonja a sárvédők szélesítését is, mert a szélesebb felnik már nem férnének el az eredeti ívek alatt. "No pain, no gain".

2011. augusztus 1., hétfő

Typ4

A motor eredetileg a sárgába készült, de az újban fog élere kelni.
Originally built for the yelloVW but will take home in the Super.

2056ccm


  • Gyári főtengely (71mm) / Stock crank
  • AA Pistons H-D garnitúra (96mm) / AA Pistons & Cylinders
  • Porsche 914 hengerfejek túrva, polírozva (9,5:1) / 914 heads ported (CR 9,5:1)
  • R.A.T. vezérműtengely / Jake Raby cam
  • R.A.T. szelepemelők / Jake Raby lube-a-lobe lifters
  • R.A.T. ChroMoly lökőrudak / Chromoly pushrods
  • R.A.T. rozsdamentes szelepek (44/36) / 44/36 valves from Jake Raby
  • R.A.T. szelepülék / Jake Raby valve seats
  • R.A.T. dupla szeleprugók / Jake Raby dual valve springs
  • R.A.T. ChroMOly szeleptányérok / Jake Raby Chromoly Retainers
  • 911 stílusú állító csavarok / Jake Raby 911 style "elephant foot" adjusters
  • Schadek 30mm-es olajpumpa / 30mm Schadek oil pump
  • Weber 44 IDF-ek / Weber 44 IDF (new)
  • K&N légszűrők / K&N Airfilters
  • Willibald szívócsonk / Willibald intake manifold
  • Forgatós rudazat / HQ linkage
  • Porsche hűtés polírozva / 260mm Porsche cooling
  • B.A.S. Ahnendorp ékszíjtárcsa / Ahnendorp pulley
  • B.A.S. Ahnendorp olajbetöltő / Ahnendorp oil filler tube
  • Wilke hűtéstakaró / Wilke cooling shroud
  • Könnyített 228mm lendkerék (5,5kg) / Lightened flywheel (5,5 kgs)
  • Grammolt, polírozott hajtókarok (még gyári) / polished and balanced conrods
  • Sachs kuplung (228mm) / Sachs clutch (228mm)
  • Fémhálós csövek és EARL'S csatlakozók / AN fittings and bradied hoses
  • Karterszellőztető doboz / aluminium breather box
  • Külső olajhűtő / External oil cooler (AUDI)
  • Racimex termosztát / Racimex thermostat for oil cooler
  • B.A.S. Ahnendorp 4-1 kipuffogó / Ahnendorp exhaust
  • NGK gyertya és gyertyapipa / NGK Spark plugs
  • Bosch gyertyakábel / Bosch spark wire
  • Elektronikus gyújtás (Bosch 009 görbe) / Electronic ignition
  • Egyéb apróságok / Miscellaneous parts

Lecarra

Az USA-ban találtam ezt a ritka Lecarra kormányt. Korabeli darab (még Franciaországban készült), egy 911-ben szolgált, mielőtt hozzám került. Igényes fotókkal hirdették, szép állapotban is érkezett.

 
This rare vintage Lecarra (made in France) steering wheel came out of a 911 and has just arrived from the States. Looked neat right on the pictures and it is indeed very nice.